Özdere Hakkında

Tarih sayfaları, Beldeyi Hititler döneminde; "Kasura", İyonyalılar'da; "Dioshieron", Osmanlılar'da; "Kesre"ye taşırken, 1960'lı yıllarda şimdiki adı "ÖZDERE" ile tanışmıştır.

M.Ö. 5000 yıllarına uzanan İzmir Kentinin bir parçası olan Özdere, 28 ulusu bereketli topraklarında bağrına basmıştır. İklimi ve Doğası ile " Uygarlıkların Beşiği " olan Ege'nin şirin bir kıyı beldesidir.

Günümüzde, 22 km'lik sahil şeridi ile Ege'nin masmavi sularıyla kucaklaşan Özdere, 55 km'lik alan üzerinde kışın 10.400, yazın 50.000 nüfusu ağırlar.İzmir ili, Menderes İlçesinin, Bakanlar Kurulunca onaylı tek Turizm Beldesidir. Belde içerisinde kıyıdan çeşitli uzaklıklardaki irili, ufaklı otel, motel, tatil köyü ve pansiyonları, ev pansiyonculuğu ile toplam yatak sayısı 5000'i aşmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri ve Merkez Bankası Eğitim Kamplarının yatak sayıları toplamı 3500 civarındadır.

Orman Bakanlığı, Kalemlik Milli Parkı ise eşsiz güzelliği ile kamping ve günü birlik turizme hizmet vermektedir. Turizm, Halkın en önemli gelir kaynağıdır. Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık ise diğer uğraş alanlarıdır,  ince kabuğu, çekirdeksiz ve mis kokulu " SATSUMA" mandalinası, Dünya Ülkelerinin sofralarını süsler.

Tarihi Ören Yerlerine yakınlığı kadar, Adnan Menderes Hava Limanı ve Selçuk-Efes Hava Limanına, Kuşadası ve Çeşme Deniz Limanlarına yakınlığı Özdere'yi kara ve deniz yolları ile Dünyaya açılan bir pencere haline getirmiştir.

Yeşilin ve mavinin her tonunu burada görmek ve yaşamal mümkündür.

Güneşin eşsiz güzellikte batışını, renklerin cümbüşünü, Özdere akşamlarında doyarak yaşayabilirsiniz.
Doyumsuz bir tatil beldesidir Özdere.

İster denizine aşık olun, ister ormanına, isterseniz dantel gibi koyları ile tertemiz, pırıl, pırıl denizine......
Veya ister su altı avcılığına ilgi duyun, ister kara avcılığına. Özdere size göre yaratılmıştır. Her mevsim, her zevke uygundur.

ÖZDERE-SAMOS GÜN BATIMI


© Çentur Turizm Tic. Ltd. Şti. | Gizlilik ve Kişisel verilerin Korunması| Kullanım Sözleşmesi|